Půjčky – zorientujte se v základních pojmech

Aby člověk mohl efektivně využívat půjčky a nikomu nenaletět, tak je velmi důležité ovládat základní pojmy, které jsou nesmírně důležité. Chcete si půjčit peníze? Láká vás možnost nebankovního úvěru? Ať už máte záměry jakékoliv, bez znalosti základních pojmů to zkrátka nepůjde.

V případě, že byste si půjčil peníze například od banky, byste se stal dlužníkem. Banka je v tomto případem věřitelem, která by vám poskytla úvěr, tedy půjčku. Ještě před tím, než vám banka půjčí, si ale prověří vaši bonitu, tedy vaši důvěryhodnost, schopnost splácet řádně a hlavně včas dané splátky. Půjčka má danou dobu splatnosti, kterou musíte samozřejmě respektovat. Vznikne i splátkový kalendář, ve kterém budete mít jasně psáno, kdy a kolik peněz musíte zaplatit.

Nyní již k samotné půjčce. V závěru nezaplatíte pouze sumu, kterou jste si vypůjčili, tedy jistinu. Zaplatíte peněz více. Zahrnuty jsou totiž i úroky neboli odměna věřitelovi za to, že vám vypůjčil peníze. Výši úroku vám stanový úroková sazba, která se udává v procentech. Jak ale nenaletět a mít jistotu, že se vám to i tak vyplatí? K tomu je důležité znát pojem RPSN, který vám v jednom čísle vyjádří celkové náklady za úvěr jako takový, včetně všech poplatků, úroků pojištění a tak celkově. Jedná se tedy o velmi důležitý pojem, který je třeba dobře pochopit.

Tyto základní pojmy jsou zkrátka klíčové, bez jejich znalosti se raději do půjček nepouštějte. Nyní je ale už znáte, proto se můžete opatrně začít informovat o jednotlivých druzích půjček a o všem, co vás v této oblasti zajímá. Vždy je ale důležité si uvědomit, že půjčka neznamená pouze spoustu peněz navíc a výhody. Je to zkrátka závazek, který musíte respektovat a podle čehož musíte jednat. Půjčujte si pouze tehdy, když je to nezbytně nutné. Našetřit si je totiž samozřejmě výhodnější.