Hodnota, která udává naprosto vše – RPSN

  • Jste poněkud neznalí v oblasti úvěrů a chcete se nějakým způsobem vzdělat? Nechcete být pouhou ovečkou, ale chcete umět zvolit to nejlepší, co můžete, bez ohledu na cizí pomoc? Pokud ano, pak byste se měli naučit význam hodnoty RPSN. Tato hodnota, která ve zkratce znamená roční procentní sazba nákladů, udává kompletní výčet poplatků, které za daný úvěr zaplatíte.

Co vše tato hodnota obsahuje?

Kromě klasických poplatků, jako je vedení účtu a podobně, se u úvěrů setkáte také s dalšími poplatky, jako například:

  • Za uzavření smlouvy
  • Správu úvěru
  • Převody finančních poplatků
  • Akontace
  • Pojištění schopnosti splácet
  • A mnoho dalších…

Samozřejmě je nutné započítat do této hodnoty i samotnou úrokovou míru, avšak orientovat a srovnávat úvěru podle ní je krajně nevhodné. Je totiž známo, že co banka, to jiný způsob zapisování úroků, což znamená, že některé banky jej vedou měsíčně, některé týdně, a některé zase ročně. Proto je lepší využít hodnotu RPSN, která se musí udávat ročně. To pomáhá srovnávat hned několik úvěrů najednou a určit tak tu nejlepší možnost, kterou v dané situaci máte. Pokud byste tedy chtěli využít tuto možnost, rozhodně neváhejte, ale podívejte se na to, co vám vámi vybraná společnost nabízí. Jestliže bude hodnota RPSN větší, než u jiných společností, raději si ještě rozmyslete, zdali danou nabídku využijete. Nemuselo by se vám to vyplatit, a to především z dlouhodobého hlediska.

Výhodou RPSN je, že tímto způsobem můžete porovnávat opravdu všechny typy úvěrů. Můžete vzít několik hypoték a najednou je porovnat, stejně jako klasické úvěr. V některých případech je také možné takto srovnávat i finanční produkty jménem leasing. Tam vás zajisté také bude zajímat skutečnost, kolik za svůj vysněný vůz zaplatíte navíc. Vše si tedy ověřte, a to právě za pomocí této skvělé hodnoty, které vám toho má hodně co říct.